Anasayfa / Haberler / MARKALAŞMA YOLUNDA OLAN TÜRKOĞLU ÇİLEĞİ HASADI BAŞLADI

MARKALAŞMA YOLUNDA OLAN TÜRKOĞLU ÇİLEĞİ HASADI BAŞLADI

Türkoğlu ilçesinin Kaledibi ve Muratçakıroğlu mahallelerinde üretilen ve bir çok ülkeye ihracatı yapılan Türkoğlu çileğinin hasadına başlanıldı.

Açık ve kapalı alan olmak üzere iki yöntemle yetiştirilen rengi, tadı, kokusu ve kendine has aromasıyla ilgi gören Türkoğlu çileği, yurt içinde faaliyet gösteren birçok zincir marketin raflarında yerini alırken aynı zamanda da Rusya ve Mısır başta olmak üzere bazı Orta Doğu ülkelerine ihraç ediliyor.

Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, meyve suyu, reçel, dondurma, pasta, konserve ve meyve çayı gibi farklı yöntemlerle tüketilen şifa deposu çileğin, gıda sanayisinin vazgeçilmezleri arasında olduğunu belirtti.

Tamamen doğal kaynak sularıyla beslenen rengi, kokusu, aroması ve damaklarda bıraktığı tadıyla ön plana çıkan çileğimize olan talep her yıl biraz daha artıyor. Şu anda yaklaşık 60 ülkeye ihracat yapılıyor. Bir meyvenin kalitesinin artabilmesi için hava, su ve toprak çok önemli. Burada 1300 rakımda kirliliğin olmadığı harika bir hava var. Aynı zamanda suyu doğal ve mineral bakımından çok zengin kırmızı toprakta yetişiyor. Bu çileği diğerlerinden ayıran özellik tadı, aroması ve lezzeti.

Giderek nüfusu azalan bölgenin çilek üretiminin artmasıyla göç almaya başladı. Önceleri  Mısır ve Rusya’ya ihracat yapılıyordu, şu anda güçlü firmalar buraya geliyor, soğutuculu tırlarla yaklaşık 15-20 ton taze ürün alıyor ve o firmalarla Avrupa’ya Amerika’ya bile gidiyor.” diye konuştu.

Hakkında yonetici